• Projekty 2018/2019

•

Zvýšenie inklúzie a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu žiakov v Spojenej škole Belá

Vzdelávanie žiakov sa v súčasnosti zameriava na poskytovanie vzdelávania prostrednícvom inklúzie v bežných triedach, kde sa vzdelávajú intaktní žiaci spolu so žiakmi so ŠVVP. Takáto forma vzdelávania je účinným nástrojom proti diskriminácii, predsudkom a zároveň aj nástrojom na úspešnú intergáciu znevýhodnených žiakov do vzdelávacieho procesu a spoločnosti. Hlavným cieľom projektu je zlepšenie študijných výsledkov vo vzdelaní všetkých žiakov, vrátane žiakov so ŠVVP a vytvorenie vhodných podmienok pre vzdelávanie s dôrazom uplatňovania rovnakého prístupu ku vzdelaniu. Tento cieľ bude napĺňaný prostredníctvom hlavnej aktivity - zamestnaním jedného asistenta učiteľa. Pôjde o podporu integrovania žiakov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami do hlavného vzdelávacieho procesu. Bude pomáhať bežným žiakom a žiakom so ŠVVP integrovať sa a tak sa stať súčasťou školského prostredia, odstraňovať sociálno-patologické javy, snaha predchádzať a zmierňovať negatívny vplyv vývinových porúch a iného znevýhodnenia, ktoré by mohlo mať za následok školsú neúspešnosť žiakov. Cieľovou skupinou predkladaného projektu sú všetci žiaci ZŠ vrátane žiakov so ŠVVP.

Ing. Anna Přechová, riaditeľka školy

V školskom roku 2016/2017 bol v Českej republike spustený projekt: TEMPISH - FLORBAL DO ŠKÔL, kde vybraným školám poskytli detské florbalové vybavenie. Tento školský rok 2018/19 sa naša škola zapojila do projektu a získala komplet vybavenie pre mladších žiakov - hokejky, prilby, rozlišovacie dresy, loptičky.

Je v záujme nás všetkých, aby sme dostali súčasnú mládež od počítačov, alebo herných konzol a priviedli ich k športu. Preto sa firma TEMPISH rozhodla, že podporí najmenšie deti, najmladších žiakov v tom, aby si vyskúšali florbal s nádejou, že ich tento šport "chytí" a bude pre nich alternatívou, ako tráviť voľný čas. Florbal je jedným z najdynamickejších športov súčasnej doby, zároveň je relatívne lacný a vhodný pre všetkých. Častokrát je telocvičňa miestom, kde si deti prvýkrát vyskúšajú florbal a stane sa ich obľúbeným športom. Verím, že spoločným úsilím sa nám podarí opäť deti "rozhýbať" a nadchnúť ich pre nové športové aktivity.

Ing. Anna Přechová, riaditeľka školy

Telocvikári

Občianske združenie Telocvikari.sk vzniklo v septembri 2016. Toto združenie vytvorilo miesto, kde učitelia telesnej výchovy môžu zdieľať svoje skúsenosti a námety pre hodiny TV.  Cieľom je prinášať obsah predovšetkým vo forme videí, pretože tento formát považujú pre telesnú výchovu za najnázornejší. Za celým projektom stojí  bloger, vloger a telocvikár Mgr. Dávid Zeman, absolvent FTVŠ UK – Diplomovaný atletický tréner a učiteľ telesnej výchovy a sociálnej pedagogiky. Jednou z aktivít je aj bezplatné zapožičiavanie tréningových vozíkov na jeden mesiac školám po celom Slovensku.  Túto možnosť naša škola využila a tešíme sa, ako ich vyskúšame s deťmi na hodinách telesnej výchovy.                                                                                                                                 PaedDr. Anna Babišová

Projekt „Dajme spolu gól“

Projekt „Dajme spolu gól“ sa týka materských škôl a predstavuje pravidelné pohybovo-športové aktivity so zameraním na futbal pre malých predškolákov. Som veľmi rad, že sa nám podarilo do tohto projektu zapojiť aj našu materskú školu, ktorá dostala športové pomôcky v hodnote 630 €, celková dotácia na projekt predstavuje od SFZ  1000 €. Cieľom projektu je ponúknuť deťom možnosť pravidelnej pohybovej aktivity, na rozvoj pohybových schopností detí primerane k ich veku, vytvárať v nich trvalý vzťah k športovej aktivite a futbalu.Cieľom futbalového klubu ŠK Belá je získať, čo možno najviac detí pre futbal už v tomto rannom veku v materskej škole.

Priznám sa, že som mal trošku strach tak malé deti trénovať, ale moje obavy sa chvalabohu nenaplnili. Práve naopak, je to veľmi zábavná a zaujímavápráca. Niekedy ostávam až v nemom úžase,koľko majú energie deti predškolského veku. Trénujeme doobeda, vo vyhradenom čase, každý utorok od 10:35 hod. do 11:20 hod. v telocvični ZŠ. Projekt sme momentálne ukončili koncom novembra a budeme pokračovať vo februári, až do konca školského roka.

Poďakovanie patrí pani riaditeľke spojenej školy, za vytvorenie podmienok na realizáciu projektu. Ďalej ďakujem pani učiteľkám z materskej školy za pomoc pri realizácii projektu : Lucii Chabadovej, Emílii Hanuliakovej a Petre Dendisovej, že neváhali a svojím podpisom dali zelenú tomuto projektu.

Tréner: Mgr. Peter Boháč