V jazykovo – prírodovedno – umeleckom projekte Jazykový kvet – Lupienok sa v celoslovenskom finálovom kole práce našich deviatačiek: Terezky Muráňovej (RUJ) a Sašky Vráblovej (ANJ) umiestnili na krásnom druhom mieste. GRATULUJEME!
Novinky
Jazykový kvet – Lupienok
Workshop o vesmíre
Smejkovia a Motýliky zo 4. ročníka mali workshop zameraný na vznik a vývoj vesmíru. Prišla im o tom porozprávať Mgr. Mary Kytasová z Montessori centra. Žiaci sa dozvedeli, že pred tým ako vznikol samotný vesmír, nebolo nič. Zaujímal ich veľký tresk, ktorý si spoločne pomocou hudobných nástrojov aj vyrobili. Bol skutočne veľký... neskôr si ho aj namaľovali. Dozvedeli sa zaujímavosti o hmlovine, hviezdach a nakoniec si vyrobili plagát o vzniku vesmíru. Na záver si pozreli film o vesmíre. Už teraz sa tešia na najbližšie stretnutie, kde sa dozvedia novinky o slnečnej sústave.
Mgr. Majerová, Mgr. Bielková
8
Imatrikulácia prvákov
Milou tradíciou v našej škole je, že prváci svoj veľký deň neprežívajú len začiatkom septembra, ale rovnako slávnostný a významný je pre nich aj akt prijatia za „veľkých" žiakov. Tak na svoju prvácku česť sľubujem...“ - zaznelo z úst žiakov I.A a I.B triedy na slávnostnej imatrikulácii v stredu, 18. decembra. Aby boli prváci pasovaní do cechu žiackého museli splniť úlohy a ukázať, čo sa všetko sa v škole naučili. Za pomoci našich žiačok z deviateho ročníka, prváci zložili slávnostný sľub, po ktorom kráľovná Abeceda každého prváčika slávnostne pasovala za žiaka našej školy a udelila im imatrikulačný list a knihu na pamiatku. Veríme , že slávnostná imatrikulácia bola veľkým dňom nielen pre samotných prvákov, ale aj zážitkom pre ich rodičov. Všetkým prvákom želáme veľa zdravia, úsmevov a úspechov v škole! P. uč. Babišová, Holubková
28
Kráska a zviera
Inscenácia Kráska a zviera hovorí príbeh o krásnom - dobrom a ušľachtilom dievčati, ktoré svojou empatiou a ľudskosťou zlomí kliatbu a zachráni princa v zvieracej koži. Inscenácia vznikla na motívy klasickej rozprávky, konkrétne prvej verzie z roku 1740, ktorej autorkou je Gabrielle - Suzanne Barbot de Villeneuve. Dotýka sa dôležitých tém, akými sú empatia či akceptácia ľudí bez ohľadu na akúkoľvek rozdielnosť. Naši druháci, tretiaci a štvrtáci boli súčasťou tejto poučnej inscenácie v Bábkovom divadle v Žiline.
16
Zážitkové centrum MOTIO a prehliadka Žiliny
V sobotu 25. januára sa deti z krúžkov Spoznávame Slovensko a Krížom, krážom po Slovensku vybrali do Žiliny na UNIZU. Prilákalo ich Zážitkové centrum na popularizáciu vedy a techniky – Motio. Cieľom centra je vzbudiť najmä u detí a mládeže záujem o vedu a techniku, podporiť ich logické myslenie a porozumenie fungovania sveta okolo nás prostredníctvom 38 interaktívnych exponátov, digitálnej techniky a aplikácií na tému pohyb, pohon a robot. Súčasťou centra je aj interaktívna trieda a virtuálna realita, ktorú si deti mohli vyskúšať. Najrýchlejšiu cestu, premenu mechanickej energie na elektrickú, Newtonovu kolísku, periférne videnie, meranie úsekovej rýchlosti, Bernoulliho princíp, čiernu dieru, levitáciu, laserovú technológiu a veľa ďalších zaujímavostí si deti mohli vyskúšať, zažiť a pochopiť tak základy fungovania vecí. Užili sme si to všetci. Spoznali sme nové technológie a aj sme sa zahrali. ĎAKUJEME a tešíme sa aj nabudúce!!! Po skončení nás čakala ešte prehliadka mesta Žiliny spojená s povesťami, kde sme zisťovali, čo je v povesti vymyslené a čo sa naozaj stalo. Na záver sme si otázkami zopakovali, čo všetko sme si zapamätali o našom meste. Veríme, že obe časti výletu boli zábavné, zaujímavé i náučné. P. uč. Holubková, Hriníková
35
Príbeh merania času
O tom ako sa kedysi meral čas sa žiaci 1.B dozvedeli prostredníctvom tematického zážitkového učenie príbehovými pásmi – TEZUPP. Mgr. Mary Kytasová z Montessori centra pre deti pripravila workshop na tému PRÍBEH MERANIA ČASU, kde sa deti dozvedeli ako sa meral čas, keď ľudia ešte nepoznali hodiny, aké rôzne druhy hodín poznáme, ktoré hodiny sú najväčšie a ktoré najpresnejšie. Spolu s hodinami cestovali po rôznych kútoch sveta, vytvorili si vlastnú mini knižku o čase a zistili veľa nových zaujímavých informácií. Ďakujeme!!!
17
Múzeum Juraja Jánošíka v Terchovej
Decembrový výlet z krúžkov Spoznávame Slovensko a Krížom, krážom po Slovensku smeroval len kúsok od našej školy do susednej dedinky. Práve obci Terchová a Jurajovi Jánošíkovi je venovaná expozícia Považského múzea v Žiline pod názvom "Jánošík a Terchová", ktorú sme navštívili. Deti sa zoznámili s najznámejším slovenským zbojníkom Jurajom Jánošíkom prostredníctvom krátkeho dokumentárneho filmu, ktorý približuje jeho život a dobu, v ktorej žil. Potom nám pani sprievodkyňa pútavo porozprávala o exponátoch spojených so salašníctvom, tradičným bývaním či terchovskou muzikou. Na záver nás čakali tvorivé aktivity, v ktorých si každý vyskúšal, čo sa mu vyhovovalo. P. uč. Holubková, Hriníková
12
Olejko chráni prírodu
Projekt „Olejko chráni prírodu“ je zameraný na podporu environmentálneho povedomia u detí a mládeže prostredníctvom aktívnej účasti na zbere použitého kuchynského oleja, ktorý v domácnostiach často končí vo výlevkách, či kanalizácii, ale aj v komunálnom odpade, čo v každom smere zaťažuje životné prostredie. Školy, ktoré sa do projektu zapojili, získali nádobu, do ktorej môžu prepálený olej z domácnosti odovzdávať. Olej po vyprážaní necháte vychladnúť, cez sitko a lievik prelejete do čistej plastovej fľaše a poriadne uzatvoríte. Fľašu s použitým kuchynským olejom následne môže rodič, žiak, príbuzný alebo zamestnanec školy odovzdať v priestoroch našej školy do nádoby na to určenej. Tento použitý olej sa následne ďalším spracovaním použije na výrobu biopaliva (bionafty). Aktívnou účasťou v projekte „Olejko chráni prírodu“ aktívne prispievate k čistejšiemu a zdravšiemu prostrediu pre nás všetkých a zároveň každá škola má šancu získať milé ceny od partnerov projektu formou žrebovania alebo rôznymi súťažami.
POĎAKOVANIE DARCOM 2% Z DANÍ
Ďakujeme všetkým darcom, ktorí prejavili ochotu a darovali v kalendárnom roku 2024 nášmu Rodičovskému združeniu pri Zakladnej škole v Belej 2% zo svojich odovzdaných daní. Veľmi nás teší, že ste aj týmto spôsobom prejavili svoju spolupatričnosť, empatiu a pochopenie. Vaše príspevky pomáhajú skvalitniť výchovno-vzdelávací proces a spríjemniť život žiakom našej základnej školy.
Biologická olympiáda
17. januára 2025 sa konalo školské kolo Biologickej olympiády v kategórii C-TP určené pre žiakov 8. a 9.ročníka základných škôl. Súťaž prebiehala formou online-testu v časovom horizonte 40 minút. Súťažilo 34 detí, pričom všetky získali aj krásny titul úspešného riešiteľa/ky BO. Patrí im obrovská pochvala a gratulácia. V okresnom kole 11.2. budú našu školu reprezentovať 2 deti s najvyšším získaným počtom bodov : Filipko Brezáni (9.B) a Saška Vráblová (9.A). Veríme, že sa im bude dariť aj v tomto kole ;) Mgr.Hudecová
Geografická olympiáda
14.januára 2025 zaplnilo 77 našich detí z 5. až 9.ročníka polytechnickú aj IKT učebňu. Konalo sa školské online kolo Geografickej olympiády. Obsahom súťaže bola prezentácia vedomostí a zručností detí v práci s atlasom a mapou. Súťaž spočívala vo vypracovaní úloh v 100bodovom teste v časovom limite 90 minút. S olympiádou sa popasovalo 67 detí bravúrne - GO úspešne vyriešili, za čo im patrí obrovská pochvala a v známkach v predmete geografia im právom pribudla aj jednotka. Najúspešnejší 3 riešitelia GO z každej kategórie postupujú do kola okresného : v kategórii G – 5.ročník : 1.Miška Marunová (5.B), 2.Ľudmilka Kováčová (5.A), 3.Emmka Ticháková (5.B); v kategórii F – 6.-7.ročník : 1.-2.Nelka Koňuchová a Nelka Lopušanová (6.A), 3. Miško Mackovčin (7.A); v kategórii E – 8.-9.ročník : 1.Michal Dominik Kubík, 2.Natália Hanuliaková, 3.Emka Ťažká (9.B). Gratulujeme!!! Všetkým postupujúcim deťom budeme 11.marca 2025 veľmi držať prsty ;) Mgr.Hudecová
Vianočné prianie
Vianočná besiedka a vianočné trhy
Vianoce patria k najkrajším sviatkom v roku. Pravou vianočnou náladou dýchala naša škola v utorok, 17. decembra, už od rána. Deti v tento deň obdarovali svojich rodičov a priateľov tým najkrajším darom, a to ich šikovnosťou, talentom, vytrvalosťou, nápaditosťou vďaka vianočnej besiedke, pretože každé jedno vystúpenie si toto všetko vyžaduje. Básne, piesne, tance, divadlo, koledy, hra na heligonku navodili tú pravú vianočnú atmosféru. Záverečná spoločná pieseň dodala krásnu bodku za celým programom. Pre všetky deti bol odmenou potlesk a spokojné tváre rodičov.
V ten istý deň sa telocvičňa našej školy premenila na vianočný trh voňajúci perníčkami, koláčikmi, vianočným punčom či horúcou čokoládou. Natešené deti aj ich rodičia si mohli vyberať spomedzi krásnych ručne vyrobených vianočných ozdôb, vencov, škriatkov a nápaditých dekorácií. Nechýbali ani domáce oblátky, syry či vianočné mydielka. Pestrosť tovaru zabezpečili žiaci našej školy od tých najmenších až po najstarších, ich rodičia i triedni učitelia. Pri zvukoch vianočných piesní sme spoločne prežili príjemné predvianočné popoludnie.
Všetkým deťom, rodičom aj učiteľom prajeme pokojné a požehnané vianočné sviatky v kruhu svojich najbližších!
28
Olympiáda kritického myslenia
V súčasnom svete, kde je prístup k informáciám neobmedzený, je schopnosť kriticky myslieť jedným z najdôležitejších nástrojov na orientáciu v množstve údajov, ktoré nás denne obklopujú. Kritické myslenie nám umožňuje nielen rozlišovať medzi pravdou a nepravdou, ale aj vyhodnocovať a analyzovať informácie, aby sme sa mohli rozhodovať na základe dôkazov a faktov. Bez tejto schopnosti sa ľahko môžeme stať obeťami dezinformácií, hoaxov a konšpirácií, ktoré sa šíria rýchlosťou blesku prostredníctvom internetu a sociálnych sietí. Je alarmujúce, že:
· až 56% ľudí na Slovensku je náchylných veriť tvrdeniam, ktoré obsahujú klamstvá či konšpirácie
· len 16% mladých ľudí si overuje informácie z médií vždy alebo takmer vždy
Kritické myslenie je v dnešnej dobe nevyhnutné, aby sme sa dokázali orientovať v mori informácií, ktoré nás obklopujú. Svedčí o tom aj rastúci počet ľudí, ktorí veria hoaxom a konšpiračným teóriám, ako aj alarmujúci trend medzi mladými ľuďmi, ktorí si neoverujú informácie. Rozvoj kritického myslenia a schopnosť overovať si informácie by mali byť neoddeliteľnou súčasťou vzdelávania, aby sme mohli prispieť k lepšiemu a informovanejšiemu svetu.
Aj na našej škole učíme žiakov kriticky myslieť, overovať si zdroje, fakty, autorov článkov, skontrolovať si tak pravdivosť rôznych tvrdení na internete. To, či sa nám v tom darí sme overili v školskom kole Olympiády kritického myslenia, do ktorej sa zapojili žiaci 8. ročníkov a z ktorých až 11 postúpilo do krajského kola.
Úspešní riešitelia: Lukáš Lutišan (8.B), Timotej Sušienka (8.B), Katka Ťažká (8.A), Vaneska Cabadajová (8.A), Martin Marguš (8.B), Alina Myronyk (8.A), Romanka Kubíková (8.B), Oliver Šváb (8.B), Vaneska Šušoliaková (8.A), Emka Žídeková (8.A) a Nelka Tomašová (8.A)
Všetkým súťažiacim ďakujeme za ochotu reprezentovať našu školu a držíme im palce.
Turnaj o putovný pohár vo futbale a vybíjanej
V decembri na našej škole chlapci odohrali turnaj vo futbale a dievčatá vo vybíjanej. Súťažilo sa v dvoch vekových kategóriách, víťazi si odniesli do svojich tried putovné poháre. Gratulujeme!
Výsledky:
Kategória chlapci 5. – 7. ročník: 1. 7.A, 2. 5 A,B, 3. 6.B, 4. 6.A
Kategória chlapci 8. – 9. ročník: 1. 8.A, 2. 9.A, 3. 8.B, 4. 9.B
Kategória dievčat 5. – 7. ročník: 1. 7.A, 2. 6.A, 3. 5.A,B, 4. 6.B
Kategória dievčat 8. – 9. ročník: 1. 9.A, 2. 8.A, 3. 8.B, 4. 9.B
PaedDr. Anna Babišová, Mgr. Ivan Černák
4
Pozvánka na imatrikuláciu žiakov prvého ročníka
Súťaž FOOD FLAG
V stredu 4.12. sa 43 detí zúčastnilo celoštátneho kola veľmi zaujímavej online súťaže z oblasti výživy pod názvom FOOD FLAG. Súťaž bola určená žiakom 2.stupňa a víťaznou cenou bol poukaz na nákup kníh v sieti Martinus. Úlohou detí bolo prezrieť si online edukačný portál foodflag, ktorý sa venuje témam : Obezita a jej vplyv na zdravie, Výživa ako prevencia, Potravinové alergie a intolerancie, Poruchy príjmu potravy, Európsky kódex proti rakovine. Témy boli spracované rečou mladých a tvorili ich hlavne animované videá. Na ich základe bol vytvorený 10-minútový test, z ktorého súťaž pozostávala. Žiaci 5.ročníka si témy naštudovali v rámci predmetu Viem, čo zjem s pani učiteľkou a staršie ročníky to museli zvládnuť vo svojom voľnom čase. S titulom úspešný riešiteľ skončilo 18 žiakov : Natálka, Miška, Emka, Filip 9.B, Linduška, Nelka 9.A, Katka 8.A, Oliver 8.B, Dominika 7.A, Leuška 6.B, Daniel 5.A, Sárka, Tadeáško, Tamarka, Lukáško, Emmka, Miška, Jojko 5.B. Gratulujeme !!! Deti touto súťažou získali hlavne veľmi cenné informácie - rôzne stravovacie trendy a výzvy či nezdravé štandardy krásy, ktoré šíria sociálne siete... Všetkým ďakujeme za prejavený záujem a účasť v súťaži. p.uč.Holubková, Hudecová
Súťaž s Čitkom
Čitateľský klub Slovart spoločne s Čitkom pripravili k blížiacim sa Vianociam novú súťaž. Tentokrát bolo úlohou žiakov vytvoriť vianočné ozdoby z papiera – snehové vločky. Aj keď v začiatkoch sa to javilo ako náročná úloha, deti to hravo zvládli. Za odmenu dostali opäť rôzne zaujímavé knihy do triednych knižníc, za ktoré Vydavateľstvu Slovart veľmi pekne ďakujeme. Pani učiteľky 1. stupňa
12
VIANOČNÁ BESIEDKA
VIANOČNÉ TRHY