Finančná gramotnosť je súbor vedomostí a zručností, ktoré človeku umožňujú porozumieť financiám a efektívne s nimi zaobchádzať v rôznych životných situáciách s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti. Je to neustály proces, kedy človek reaguje na nové osobné udalosti a neustále meniace sa ekonomické prostredie. 8. 9. sa stal Dňom finančnej gramotnosti a mesiac september sa považuje za mesiac finančnej gramotnosti. Cieľom finančného vzdelávania je získanie kompetencií nevyhnutných pre zodpovedné finančné správanie v celoživotnej perspektíve – existenčné zabezpečenie seba, svojich blízkych, aktívne používanie finančných produktov a služieb. V našej škole sme si ho tiež pripomenuli spolu so žiakmi na jednotlivých predmetoch.
Niekoľko príkladov:
V 5. A sa žiaci na hodine matematiky oboznámili s históriou euromeny, nominálnymi hodnotami bankoviek a mincí. Pracovali v tímoch na rôznych úlohách z oblasti finančníctva, súťažili medzi sebou.
Žiaci 6. A a 6. B na hodine matematiky pracovali v tímoch, riešením úloh si opakovali a učili sa základné pojmy z finančníctva, diskutovali o výdavkoch domácnosti.
Žiaci 7. A sa na hodine matematiky zahrali na výrobcov a predajcov koláčov. Riešili finančnú otázku predaja, ako sú vstupné náklady, zisk z predaja, trhová cena, ...
Žiaci 7. B sa na hodine matematiky zmenili na uchádzačov vo verejnom obstarávaní. Formou hry a diskusie sa dozvedeli o princípoch a postupoch nákupov za verejné peniaze.
Žiaci 8. A sa na hodine matematiky ako tímy zúčastnili kvízu z finančnej gramotnosti, kde si mohli overiť svoje vedomosti, rýchlosť zadávania správnych odpovedí a posilniť tímového ducha. Ďalšia aktivita bola zameraná na rôzne prípady nekalých obchodných praktík, s ktorými sa v dnešnej dobe neustále stretávame.
Žiaci sa zaujímavým, hravým spôsobom dozvedeli nové poznatky, oprášili už získané vedomosti.
Mgr. Petra Vácvalová, Mgr. Silvia Mariašová, Mgr. Gabriela Lodňanová