• Projekty 2014/2015

• Dobrodružstvá s knižkou

Nadácia COOP JEDNOTA

Podporený projekt Dobrodružstvá s knižkou finančného grantu Nadácie Jednota COOP „Nech sa nám netúlajú“ vychádza z potreby aktívneho trávenia voľného času, vzbudenia záujmu detí o knihy a literatúru, o umenie. Bude sa realizovať v rámci spolupráce dvoch literárno dramatických krúžkov s tretiakmi a piatakmi. Základom celého projektu sú knihy a literatúra, ktoré by mali vzbudiť záujem detí o čítanie. Knihy sú tu pre všetkých, malých i veľkých, zvedavcov aj výmyselníkov. Objaviť ich krásu môžeme netradičnými a zaujímavými aktivitami, ktoré rozžiaria očká nejednému čitateľovi a popustia  uzdu ich fantázie. Vďaka projektu sme získali  1020 € na nákup kníh a pomôcok na aktivity v rámci projektu. Mgr. Pechotová, PaedDr. Holubková

Vypracovanie a realizácia projektu - PaedDr. Mária Holubková, Mgr. Jana Pechotová

Premeny v čase

Nadačný fond Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis - Región kultúrne 2014

Nadačný fond Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis prerozdelilo finančné prostriedky vo výške 51 987,14 € pre podporu kultúrnych projektov. O túto podporu žiadalo 49 uchádzačov, z ktorých hodnotiaca komisia vybrala 22 projektov, medzi ktorými bol úspešný aj náš pod názvom „Premeny v čase“. V našom projekte pracovali deti z CVČ pri Spojenej škole Belá pod vedením p. u. PaedDr. Anny Babišovej a Mgr. Petry Stráskej. Zámerom projektu bolo prepojiť súčasnosť našej obce s minulosťou prostredníctvom fotografií, spevníka, prezentácie a bulettinu. Prvé výsledky projektu mali už deti možnosť prezentovať širokej verejnosti prostredníctvom trojdňovej výstavy fotografií, hudby a spevníka v Kultúrnom dome Belá počas Belskej púte v termíne od 25. do 27. júla. Pre úspešnosť celej výstavy bola nevyhnutná spolupráca s občanmi Belej. Od nich žiaci získavali počas školského roka belské koncoročné fotografie zo základnej školy a dobové fotografie obce, podľa ktorých vyhľadávali dané miesta a pre porovnanie ich zachytávali fotoaparátom v súčasnej podobe. Tak spomínaná výstava starším návštevníkom oživila spomienky na školské časy, svojich spolužiakov, učiteľov. Tí mladší si zas prostredníctvom dobových fotografií mohli povšimnúť napredovanie našej obce v čase. Atmosféru výstavy podfarbovala hudba v podaní žiakov ZUŠ Belá a k nahliadnutiu bol aj spevník s tradičnými ľudovými piesňami z nášho regiónu. Ďalšou pripravovanou akciou v rámci projektu bol zábavno-hudobný večer v letnom tábore organizovanom Spojenou školou Belá a kultúrny program k Medzinárodnému dňu starších ľudí, kde deti predviedli svoje zručnosti v hre na hudobných nástrojoch. Vďaka grantu sme získali 2 100 €, za ktoré sme nakúpili potrebný materiál a pomôcky na priebeh projektu.

Vypracovanie a realizácia projektu - PaedDr. Anna Babišová, Mgr. Petra Stráska

Bezpečáci v akcii - pridaj sa aj TY!

Nadácia ORANGE

Projekt Bezpečáci v akcii - pridaj sa aj TY! je pokračovaním minuloročného projektu Belskí internetoví bezpečáci v akcii, ktorý je podporený v grantovom programe e-Školy pre budúcnosť 2014/2015. Cieľom programu je vzdelávanie o nástrahách komunikačných technológií, súvisí to so súčasnými trendmi a dopĺňa aktivity, ktorým sa v tejto oblasti dlhodobo venuje spoločnosť Orange Slovensko, a. s. Na aktivitách projektu sa budú podieľať Belskí internetoví bezpečáci zo 7.A triedy a taktiež žiaci 2. - 9. ročníka vstúpia do priebehu svojimi novými projektovými aktivitami. V rámci projektového vyučovania budú plniť čiastkové úlohy, kde výsledným produktom bude pieseň, príbeh, reklama, scénka, propagačný materiál o bezpečnom používaní internetu. Výsledky svojej práce budú prezentovať rodičom a širokej verejnosti pomocou propagačných materiálov, výstavy v škole, prezentáciou v obecných novinách a na webe. Prostredníctvom spolupráce s odborníkmi sa žiaci dozvedia nielen o IKT ako o zdroji zábavy, ale predovšetkým o prostriedku tvorivého učenia sa. Vďaka grantu sme získali 890 €, ktoré využijeme v rámci plánovaných aktivít projektu. Pár slov z ukončenia projektu: V júni sa konalo zábavno-poučné dopoludnie pre žiakov 1.stupňa, ktoré si prišli odfotografovať až priamo z Nadácie Orange Bratislava. Mravčekovia z 3.A triedy si nacvičili krátke divadielko o Lienke Školienke a facebooku a založili si Online poradňu, kde sa zahrali  na odborníčky bezpečného používania internetu, žiaci zo 7.A zahrali poučné divadlo O Snehulienke a facebooku. Triedy 5.C, 6.A a 7.A vytvorili krátke videoreklamy na témy: Nebezpečný internet a Kyberšikana. Za svoju aktivitu a dielo mohli absolvovať odbornú návštevu v Bratislave - spoločnosť Eset (je svetovým výrobcom bezpečnostného softvéru pre firemnú klientelu a domácnosti), Rozhlas a televíziu Slovenska (štúdio Dámskeho klubu, virtuálne štúdio, štúdia dennej výroby) a to hlavne vďaka Nadácie Orange v rámci grantového programu e-Školy pre budúcnosť. Bol to pre žiakov veľký, neopakovateľný zážitok.

Vypracovanie a realizácia projektu - Mgr. Irena Kolčáková