• Projekty 2015/2016

• Dopravné výpravy

Nadačný fond Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis - Región bezpečne 2015

Nadačný fond Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis podporil náš projekt „Dopravné výpravy“ v programe „Región bezpečne 2015“. Grantový program Región bezpečne funguje s postupnou obsahovou transformáciou od roku 2009. (Náš prvý projekt v tomto grantovom programe bol úspešný v roku 2013.) Vďaka nášmu vybudovanému dopravnému ihrisku si žiaci overujú svoje teoretické vedomosti v praxi. V rámci projektu "Dopravné výpravy" sme zrealizovali aktivity, ktoré viedli nielen k overeniu dopravných vedomostí, ale aj k skrášleniu okolia dopravného ihriska a k spolupráci medzi školami. Získali sme 1 950 € na zakúpenie nových kolobežiek, stavebníc a dopravných hier do ŠKD a sadeníc na skrášlenie dopravného ihriska. Žiaci 9. ročníkov na hodinách THD a SEE skrášlili okolie dopravného ihriska vysadením stromčekov a okrasných kríkov. Počas MDD oslávili svoj sviatok žiaci 1. stupňa jazdou na nových kolobežkách a bicykloch. S pomocou svojich pani učiteliek, učiteľov a deviatačok si zopakovali dopravné značky a pravidlá dopravy. Žiaci ŠKD a prváčikovia sa zahrali na dopravu aj v škole - vytvorili si dopravnú krajinu zo stavebníc a pani učiteľka Ľubka im vyrobila cestu, po ktorej sa preháňali s novými autami na diaľkové ovládanie. O dopravný poriadok sa staral dopravný policajt a na bezpečnú jazdu bez úrazu dozerala zdravotná sestrička. Vďaka projektu sme mohli zakúpiť nové dopravné stavebnice, autíčka, dopravné značky a autodráhu, a tak môžu žiaci ŠKD zážitkovým učením nadobúdať teoretické vedomosti o doprave. Aj naši najmenší z materskej školy si vyskúšali jazdu na kolobežkách a bicykloch. Teší nás, že naše dopravné ihrisko navštívili aj žiačikovia z MŠ Lutiše aj so svojimi pani učiteľkami a rodičmi. Úprimne ďakujeme p. Blažejovi Chmeliarovi za stromčeky a okrasné kríky, pani riaditeľke, p.uč. Janke Vojtaššákovej a samozrejme deviatakom za výsadbu. Veríme, že o vysadenú zeleň sa budú starať aj ostatní žiaci a spoločnými silami sa nám podaria zrealizovať aj ďalšie žiacke návrhy skrášlenia okolia školy a dopravného ihriska.

Vypracovanie a realizácia projektu - Mgr. Irena Kolčáková

Podpora polytechnickej výchovy na základných školách

Národný projekt - na realizácii projektu sa podieľa Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, garantom je Štátny inštitút odborného vzdelávania a hradený je z eurofondov

V roku 2015 prebiehal na slovenských školách národný projekt s názvom Podpora polytechnickej výchovy na základných školách. Do projektu sa zapojila aj naša škola. Za predmet technika sa zapojila pani riaditeľka Anna Přechová, za fyziku pani učiteľka Petra Vácvalová, za chémiu pani učiteľka Emília Krištofíková a za biológiu pani učiteľka Jana Vojtaššáková. Pani učiteľky sa podieľali aj na tvorbe metodického manuálu pre dané predmety, ktoré budú dostupné pre všetkých učiteľov odborných predmetov na Slovensku. Cieľom projektu je zvýšenie záujmu žiakov základných škôl o predmety zamerané na polytechnickú výchovu, rozvoj pracovných zručností žiakov hlavne v oblastiach vzdelávania spomínaných predmetov a z toho vyplývajúca podpora profesijnej orientácie žiakov ZŠ na odborné vzdelávanie a prípravu. Prioritou aktivít národného projektu je skvalitniť a zatraktívniť vyučovací proces. Na našu školu boli v rámci projektu dodané nové učebné pomôcky, ktoré nám pomohli na škole vytvoriť samostatnú biologicko – chemickú a technickú odbornú učebňu. Žiaci našej školy budú môcť viac aktivít venovať praktickým úlohám. Súčasťou projektu bola aj exkurzia do švajčiarskeho Cernu (Európska organizácia pre jadrový výskum). Spomedzi 400 zapojených učiteľov z celého Slovenska bolo vybraných 30,  medzi ktorými boli aj pani riaditeľka Anna Přechová a pani učiteľka biológie a geografie Jana Vojtaššáková. Cieľom bolo stretnutie so slovenskými vedcami pôsobiacimi v Cerne a získanie kontaktov pre možnosti ďalšej spolupráce naviazanej na výskum. RNDr. Jana Vojtaššáková, PhD.

Bež hravo - jedz zdravo

Nadácia Tesco v Nadácii Pontis

Nadácia Tesco v grantovom programe Kolegovia pre dobrú vec podporila 48 projektov na celom Slovensku. O podporu komunitných projektov sa uchádzalo 214 projektov, ktoré odporučili zamestnanci spoločnosti Tesco. Náš úspešný projekt „Bež hravo – jedz zdravo“ podporila pani Zuzana Vráblová, ktorej touto cestou veľmi pekne ďakujeme :-) V rámci projektu sme zrealizovali športové aktivity zamerané na zdravý životný štýl, ktoré prebiehali už počas letného tábora – Tesco beh, počas Dňa srdca – Beh zdravia a počas Noci športu a odvahy – Švihadlový maratón. Prostriedky z grantu hradené Nadáciou Pontis v hodnote 2 000 € boli použité na zriadenie a vybavenie kuchynky na škole, ktorú žiaci využívajú počas krúžkovej činnosti i výchovno-vzdelávacieho procesu, nakoľko každoročne organizujeme pre žiakov rôzne projektové a tematické dni venované zdravej výžive. Zriadením kuchynky pre žiakov umožníme preniesť teoretické poznatky z oblasti výživy do praxe, zapojíme rodičov aj starých rodičov do diania školy (príprava ovocných a zeleninových šalátov, jednoduchých tradičných jedál, koláčov), a tým podporíme našu spoluprácu.

Vypracovanie projektu - Mgr. Irena Kolčáková